Підгорецький замок | Мальовничі куточки України

1 рік ago Const-Studio 0

Офіційно історія Підгорецького замку почалася в першій половині XVII століття. На місці нинішнього палацу і до цього розташовувалися якісь споруди, але вони були знесені за наказом Станіслава Конецпольського, який, будучи коронним гетьманом Речі Посполитої, придбав цю ділянку землі і вирішив звести тут істинно княжу резиденцію. Проект був доручений італійському архітекторові Андреа дель Аква, який займався розробкою безпосередньо палацу, і військовому інженеру Гійому Левассеру де Боплану, він доповнив проект оборонними елементами. В результаті вийшов унікальний палац, який і сьогодні входить в число найкрасивіших замків Західної України.

Так само в період, коли Підгорецький замок був власністю Конецпольських, перед ним розбили італійський сад. Шкода, що він повністю не зберігся до наших днів. Однак тут ще можна побачити велику липу, під якою відпочивав Богдан Хмельницький. Свого розквіту палац досяг за роки правління Вацлава Жевуського, який був великим цінителем мистецтва. Він зібрав неперевершені колекції картин, книг, зброї. В замку працювали типографія, театр, оркестр, тут проводили різні гучні забави. Також на його замовлення побудовано Гетьманський заїзд – заїжджий двір, де могли зупинитися як панська прислуга, так і прості мандрівники. В цей час з’явився і костел, який служив родовою усипальницею.

Існує легенда, пов’язана з періодом правління Жевуських. Вона оповідає про те, що князь Вацлав зненавидів свою дружину і велів замурувати її в стінах замку живою… Часом можна почути її плач або ж побачити на фото білий силует. Зачаровує також історія про алхіміка Северина Жевуського (сина князя Вацлава). Деякі вірять, що під землею існує багато його скарбів і безцінних напрацювань.

Найбільше бід довелося пережити Підгорецькому замку в 20 столітті. Під час першої світової війни його пограбували російські військові, пізніше тут розташувався штаб 5-го корпусу австро-угорської армії. Також до 1939 року в замку розмістився приватний музей князів Сангушко. Коли почалася Друга світова війна, князь врятував частину своєї колекції, яка виявилася аж у бразильському Сан-Паулу. У 1940 році замок в Підгорцях передали Львівському історичному музею. Однак через кілька років, в 1949-му році, в його стінах було встановлено санаторії для хворих на туберкульоз, який працював до розпаду СРСР. Зараз проводять ремонтно-реставраційні роботи в залах з незвичайними назвами: Китайська, Золота, Лицарська, Зелена, Дзеркальна, Мозаїчна. Заходити всередину не можна. Цінності, які були в замку, передані Львівській галереї мистецтв. В майбутньому планується відновити внутрішнє оформлення, повернути всі речі на місце і відкрити в замкових стінах музей інтер’єрів.

«Знайомі кадри ? Це ж уривки з славнозвісного фільму «Три мушкетери». А це ще одна так би мовити зірка кіно пам’ятник архітектури Підгорецкий замок. Добре збережений ренесансний палац, оточений оборонними спорудами. Розташований він на сході Львівської області в с. Підгірці це 935 кілометрів від Харкова»,– саме з цього починається відеосюжет для телевізійної програми «Конструктивно PRO».

Ірина Дешпетко

Посилання по темі:

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%96%D0%B4%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BA

https://myukraine.org.ua/pidgoretskiy-zamok/

http://vsviti.com.ua/makepeaple/40212

http://photo-lviv.in.ua/20-tsikavyh-faktiv-pro-pidhoretskyj-zamok/

https://www.unian.ua/society/1143252-pidgoretskiy-zamok-okrasa-lvivschini.html